Alfheim Aromaterapi Blog

Okaliptus Yağı Faydaları ve Kullanımı

Mar 01, 2023

Okaliptus Yağı Faydaları ve Kullanımı
Binlerce yıldır insanların doğadan aldığı şifalardan biri olan okaliptus yağları doğal ve saf yağ seçeneğidir. Okaliptus bitkisinin sıtmayı iyileştirdiği düşünüldüğünden bazı kültürlerde sıtma ağacı olarak da bilinir. Suyu çekme kapasitesinden dolayı çöl kurutan olarak da adlandırılan bu bitki eterik yağ içeriği ile öne çıkar. Kozmetik sektörü başta olmak üzere birçok sektörde önemli rol oynar. Tıbbi özellikleri nedeniyle popüler olan okaliptüs ağacının yapraklarında zengin içerik vardır. Okaliptus yağları da bu yapraklardan elde edilir.

Okaliptus yağının sağlığa sayısız faydası vardır. Okaliptus uçucu yağı faydaları ile öne çıkan doğal yağlar arasında yer alır. Farmasötik, antiseptik, kovucu, tatlandırıcı ve koku olarak birçok farklı kullanım alanı vardır. Okaliptus ağacının oval yapraklarından damıtma yöntemiyle elde edilen okaliptus yağı doğal ve saftır. Okaliptus yağının faydalarından yararlanmak için tamamen doğal ve saf yağ almak gerekir. Alfheim doğal yağları tamamen doğal ve saf yağ çeşitleridir. %100 saf ve doğal okaliptus yağını sitemizden temin edebilirsiniz.

Okaliptus Yağı Nedir?

Okaliptus yağı, okaliptus ağacının oval yapraklarından damıtma yöntemiyle elde edilen doğal yağdır. Renksiz, kokusuz ve şeffaf bir yağdır. Otsu, yumuşak bir kokusu vardır. Alt notalarda odunsu bir koku da almak mümkündür. Terapötik özelliği ilaç hammaddesi olarak kullanılmasını sağlar. Soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelen okaliptus uçucu yağı öksürüğü kesme özelliğine sahiptir. İçeriğindeki flavonoidler ve tanenler iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Olukça faydası bulunan bu yağ; baş ağrısından sivilcelere, ağız kokusundan kas ağrılarına, saç sağlığından cilde kadar birçok sağlık sorunu için doğal çözüm sunar. 


Okalptüs YağıOkaliptus Yağı Nasıl Yapılır?

Okaliptus uçucu yağı, okaliptüs ağacının yapraklarının kurutulması sonrası damıtılmasıyla ortaya çıkar. İyileştirici gücü olan ağacın yaprakları özenle toplanır. Yapraklar doğal yöntemler kurutulur ve ezilir. Ezilen yaprakların damıtma yoluyla yağı çıkarılır. Okaliptus faydaları ancak doğal ve saf yağ olduğunda ihtiva olur. Saf ve doğal olması için tüm üretim aşamalarının doğal olması gerekir. Alfheim olarak her aşamada doğallığı koruyan üretim standartlarıyla size okaliptus uçucu yağını sunar.

Okaliptus Yağı Faydaları Nelerdir? 

Okaliptus yağının sağlığa birçok faydası vardır. Zengin içeriği ile tam bir sağlık deposu olan okaliptus uçucu yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Soğuk algınlığında semptomları hafifletir.
 • Bronşit ve sinüziti rahatlatma özelliği vardır.
 • İyi bir balgam söktürücüdür.
 • Cilt yaralarını ve mantar enfeksiyonlarını tedavi eder.
 • Mide ağrılarına ve ülsere iyi gelir.
 • Ağız ve diş sağlığını geliştirir, ağız kokusuna iyi gelir.
 • Sinir ve stres aktivitesini azaltır.
 • Gevşemeye yardımcı olur.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Kas ağrılarını geçirir.
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Üst solunum yolu bakterilerini yok eder.
 • Sivrisinek, pire gibi haşereleri uzak tutar.

Sıklıkla sorulan okaliptus yağı nasıl içilir sorusunun yanıtı ise evettir. Bazı faydalarından yararlanmak için bir fincan ılık suya 4-5 damla damlatılarak içilebilir. Ayrıca okaliptus yağı baş ağrısı için kullanıldığında baş bölgesine damlatılıp, ovularak uygulanabilir.

Okaliptus Yağı Saça Faydaları 

Okaliptus yağı saça faydaları oldukça fazladır. İçeriğindeki zengin bileşenler okaliptus yağı saç etkilerini artırır. Okaliptus yağının saça olan olumlu etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Saç derisinde ferahlamaya neden olur.
 • Saç derisindeki kaşıntıları önler.
 • Kepeği önlemeye yardımcı olur.
 • Saç derisindeki toksinleri arındırır.
 • Saç derini nemlendirir.
 • Saçın uzamasını teşvik eder.

Zengin içerikli bu yağı sitemizden katkısız, doğal ve saf haliyle güvenle alabilirsiniz. Hayvanlar üzerinde test edilmeyen doğal ve aromatik yağlarımız vegan dostu ve geri dönüştürülebilir ambalajlarla sizlere sunulur. Okaliptus yağının faydalarından en üst seviyede yararlanmak için kaliteli ve doğal olması çok önemlidir. Buna verdiğimiz önemle size her zaman en yüksek kalitede Alfheim Okaliptus Uçucu Yağı seçeneklerini sunuyoruz.

Okaliptüs Yağı Faydaları

Okaliptus Yağı Cilde Faydaları

Genel hatlarıyla okaliptus yağı nasıl yapılır, okaliptus yağı ne işe yarar gibi konulara birlikte göz attık. Uçucu yağlar cilt metabolizması üzerinde de oldukça etkili kokulu bileşiklerdir. Hızlı bir şekilde vücut metabolizmasına dahil olurlar ve etkileri görünmeye başlar. Okaliptus yağı cilt üzerinde benzer bir etki mekanizmasına sahiptir. Akne ve cilt çatlaklarını gidermede yardımcıdır. Bu değerli yağı, Alfheim taşıyıcı yağları ile yapacağınız harmanla ferahlatıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı masaj yağları elde edebilir ve cilt bakımı da sağlayan masaj rutinlerinizi oluşturabilirsiniz. Uçucu yağların doğru seyreltme oranları için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosuna göz atabilirsiniz. Böcek ısırmaları, küçük sıyrık ve yaralara karşı da taşıyıcı yağ ile seyreltilmiş olarak kullanabilirsiniz.

Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptus uçucu yağı iyi bir nefes açıcıdır. Cilt için yenileyici ve canlandırıcı görevi görür. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Cilt yaralarını ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Kas ve eklem ağrılarını geçirir. Kan şekerini düşürmeye de yardım eder. Masaj için kullanılır, masajdaki etkisi sayesinde ruhu ve bedeni rahatlatır. Siyah noktalara ve uçuklara iyi gelir. Antibakteriyel etkisi vardır. Oldukça geniş olumlu etkileri sebebiyle okaliptus yağı faydaları ve kullanım şekli ne için kullanıldığına bağlı olarak değişir.

Okaliptus Yağı Neye İyi Gelir?

Okaliptus uçucu yağının iyi geldiği yerler oldukça fazladır. Bu sebeple de geniş kullanım alanı sunar. Cilde çok iyi gelen okaliptus yağının cildin yenilenmesi üzerinde olumlu etkileri bulunur. Üst solunum yoluna yönelik rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etkisi vardır. İyi bir balgam söktürücüdür. Öksürüğü keser. Sivilce ve siyah noktaların tedavisinde kullanılır. Baş ağrısı ve kas ağrılarını kesmeye yardımcı olur. Okaliptus yağı ağız kokusu giderilmesinde de oldukça etkilidir. 

Okaliptüs Yağı Nedir

Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır?

Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi Okaliptus yağı da doğru ve bilinçli bir kullanım olmadan ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmamıza sebep olabilirler. Bu nedenle uçucu yağlarla ilgili her zaman aklımızda olması gereken 2 önemli kural vardır;

 1.   Uçucu yağlar dahili olarak tüketilmemeli.
 2.   Seyreltilmeden cilde uygulanmamalı.

İki uygulamada daha önce sorun yaşamamış olmanız, yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu nedenle uzun süreli, doğal, güvenli ve etkili bir kişisel bakım için uçucu yağları doğru ve etkin yöntemlerle kullanmalıyız.

Okaliptus yağı kullanım şekli diğer uçucu yağlarla benzerlik göstermektedir. Saç bakımında Shampoo Base içerisinde 15-20 damla ilave ederek kendi bakım şampuanınızı oluşturabilirsiniz. Ya da saç tipinize göre belirleyeceğiniz taşıyıcı bir yağ ile harmanlayarak kendi arındırıcı ve ferahlatıcı saç bakım yağınızı oluşturabilirsiniz. Dökülen ve kırık saç telleri için Alfheim Argan Yağı ve Okaliptus yağı iyi bir ikili oluşturabilir.

Hafif üst solunum yolları sorunlarında sıcak su dolu bir kaba birkaç damla damlatarak su buharını teneffüs edebilirsiniz. Bu uygulama, daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır. Ortamınızın havasını tazelemek ve mikroplardan arındırmak için Alfheim Limon, Lavanta ve Sedir yağları ile eşit oranda karıştırdığınız Okaliptus yağını difüzörünüze ekleyerek ferahlatıcı, canlandırıcı ve temiz bir hava sağlayabilirsiniz.

El ve ayak tırnaklarındaki mantar oluşumu için idealdir ve sadece bu bölgelere saf olarak uygulanabilir.

Okaliptus yağının kullanım şekli ne amaçla kullanılacağına göre değişir. Cilt için kullanımında yağı seyreltmek ve o şekilde uygulamak gerekir. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanabilir. Ağrıyan yerlere sürülerek masaj yapılabilir. Ağız için gargara yapılabilir. Buhar banyosu şeklinde kullanılabilir. Ilık suya birkaç damla damlatılarak içilebilir. Okaliptus yağı buruna damlatılır mı sorusunun yanıtı evettir. Burun tıkanıklığında okaliptus yağları buruna damlatıldığında genzi ferahlatarak burnun açılmasını sağlar. Okaliptus uçucu yağının nerelerde ve nasıl kullanılacağını şu şekilde detaylandırabiliriz:

Okaliptus Yağı Burun Tıkanıklığı İçin Nasıl Kullanılır?

Nefes alış verişte sıkıntı çekiliyor ve burun tıkanıklığı sorunu yaşanıyorsa bir damla okaliptus uçucu yağı buruna damlatılabilir. Bir damla okaliptus yağını buruna damlatırken nefesi iyice içe çekmek gerekir. 

Okaliptus Yağı Öksürük İçin Nasıl Kullanılır?

Okaliptus uçucu yağı öksürük için kullanılacaksa göğüs bölgesine bir iki damla damlatmak yeterlidir. Göğüs bölgesine okaliptus yağını damlatarak hafif masaj yapabilirsiniz. Evin bulunduğunuz bölgelerine de birkaç damla okaliptus yağını damlatabilirsiniz. 

Okaliptüs Yağı Ne İşe Yarar?

Okaliptus Yağı Pire İçin Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağını pire için kullanacaksanız 50 ml suyun içerisine 2-3 damla yağ damlatarak sprey yapabilirsiniz. Suyla karıştırılan okaliptus yağını pire olan bölgelere sıkabilirsiniz. Okaliptus doğal bir pire kovucu görevi görür. Söylemek gerekir ki oldukça etkili bir kovucudur. Kaliteli, saf ve doğal okaliptus uçucu yağı tercih ederek etkilerini net bir şekilde görebilirsiniz. 

Okaliptus Yağı Sinüzit İçin Nasıl Kullanılır?

Sinüzit için okaliptus yağını buhar banyosu yaparak kullanabilirsiniz. 1 litre kaynar suyun bulunduğu bir kabın içerisine 4-5 damla yağ damların. Hafifçe eğilin ve başınızın üzerinde bir tülbent ya da havlu örtün. Bu örtünün tüm başınızı ve tüm kabı tamamen örtmesini sağlayın. Bu süreçte buharı içinize doğru çekerek derin nefesler alın. Okaliptus yağı kokusu ve ferahlığı ile sizi rahatlatacak ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Okaliptus Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Okaliptus yağını cilde uygulamak için öncelikle seyreltmek gerekir. Seyreltme işlemi başka bir doğal yağ ile yapılabilir. Bu yağla uyumlu doğal yağlar arasında biberiye, bergamot, limon ve lavanta gibi yağlar yer alır. Ayrıca zeytinyağı da tercih edebilirsiniz. Bir çay kaşığı farklı bir doğal yağa bir damla okaliptus uçucu yağı damlatarak seyreltme işlemini yapabilirsiniz. Okaliptus yağı sivilce için de seyreltilerek kullanılmalıdır. Pamuğa seyreltilmiş yağı damlatarak cilde uygulayabilirsiniz.

Okaliptüs Yağı Cilde Faydaları

Okaliptus Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

Okaliptus yağını saça uygulamak için öncelikle seyreltme işlemi yapmak gerekir. Seyreltme işlemi için başka bir doğal yağ kullanılabilir. Badem yağı ya da zeytinyağı gibi doğal yağlardan biri olabilir. Bir çay kaşığı doğal yağa bir damla okaliptus damlatarak seyreltme yapılabilir. Seyreltmeden sonra elde edilen yağı parmak uçlarınızla saç derinize uygulayabilirsiniz. Saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 10 dakika bekleyerek yıkayabilirsiniz.

Okaliptus Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Okaliptus yağı baş ağrısına iyi gelir mi?

Okaliptus yağının faydaları arasında baş ağrısını iyileştirmesi de bulunur.

- Okaliptus yağı sakal çıkarır mı?

Okaliptus uçucu yağları cildi dolayısıyla da kıl köklerini besler. Bu açıdan da sakal çıkmasını teşvik eder.

- Okaliptus yağı buruna damlatılır mı?

Rahat nefes almak için okaliptus yağını bir damla olarak buruna damlatabilirsiniz.

- Okaliptus yağı hamilelikte kullanılır mı?

Okaliptus uçucu yağı hamilelik sürecinde kullanılabilir. Ancak beklenmeyen etki görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

- Okaliptus yağı burun açar mı?

Okaliptus yağının ferah kokusu sayesinde burun açma özelliği vardır.

- Okaliptus yağı içilir mi?

Okaliptus yağının etkilerinden faydalanmak için içme yoluyla da tüketebilirsiniz.

 
Okaliptüs Yağı Saça Faydaları 

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.