Alfheim Aromaterapi Blog

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?
Bin yıllardır bitkilerin özleriyle şifa bulan insanoğlu, farklı coğrafyalarda ve farklı zamanlarda aynı bitkiyi farklı isimlerle anmıştır. Hatta değişen zaman ve yöntemlerle farklı sorunlara aynı bitkilerle çare bulmayı öğrenmişlerdir. Bir istisna dışında...Ölmez Otu Bitkisi ya da Saman Otu olarak da bilinen Helichrysum İtalicum. Yunanca "Helios" güneş, "Chrysos" ise altın anlamına gelir. Güneşin sonsuzluğu ve altının değerini simgeleyen bu birleşim, aromaterapinin "süper arnikası" Ölmez Otu Yağı için yerinde bir yakıştırma olduğu açıktır. Ölmez Otu Çiçeği, Almanlar için "Immortelle-Ölümsüz" İngilizler için "Everlasting Flower-Ölümsüz Çiçek" İspanyollar için ise "Siempreviva-Sürekli Diri"dir. Bedensel ve Ruhsal alanda canlandırıcı şifasında yüzyıllar boyunca faydalandığımız Ölmez Çiçek Yağı bu yazımızın konusu olacak. Ya da başka bir deyişle biz bu ölümsüz bitkinin serüvenine tanıklık etmek için onun konuğu olacağız.

Ölmez Çiçeği Nedir?

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları
Ölmez çiçek faydaları, yüzyıllardır detoks etkisi, yüz ve vücut bakımında güçlü şifası ile bilinen ve eski zamanlardan itibaren tercih edilen bitkilerden biridir. Bitki yıllarca Avrupa'da havayı temizlemek, böcekleri uzaklaştırmak ve tıbbi amaçlarla kullanıldı. Eski çağ Avrupasında astım, kronik bronşit gibi solunum yolları şikayetlerinde Ölmez çiçeği yağına başvurulduğunu biliyoruz. Peki günümüzde Ölmez otu niçin kullanılmaktadır ve bizim için bu mucizevi bitki ne ifade etmektedir?

Akdeniz bölgesi ve Asya'ya özgü, kuru, taşlık ve sahile yakın bölgelerde doğal gelişim gösterebilen Ölmez Otu, 50 cm yüksekliğe ulaşabilen yarı çalılıklar oluşturur. Bu bitkinin bu zamana kadar 500 farklı türü tespit edilmiştir. Fakat konumuz olan Ölmez Çiçeği Yağı faydaları için sadece iki ana türün ticari yetiştirilmesi yapılır. (Helichrysum italicum ve Helichrysum stoechas) Zengin, tatlı, meyvemsi ve çay benzeri sıcak otsu kokusuyla Ölmez Çiçek Yağı, içeriğindeki neryl acetate ile parfüm ve kozmetik sanayiinde  fiksatif ve hoş kokulu bileşen olarak aranan uçucu yağlardan bir tanesidir.

Ölmez Çiçeği'nin Kozmetikteki Yeri    

Ölmez Çiçeği'nin Kozmetikteki Yeri
Ölmez otu cilt üzerindeki olumlu etkileri ve hoş kokusu nedeniyle parfüm ve kozmetik ürünlerinin kıymetli bileşenlerinden birisidir. Belgelenmiş ölmez otu yağı faydaları arasında sayılabilecek analjezik, antibakteriyel, antifungal, antiseptik, antienflamatuar, detoksifiye edici, yanık ve kesik izini giderici özellikleri sayesinde cilt kremlerinde, losyon, sabun ve diğer kozmetik ürünlerinde doğal bir aktif olarak kullanılmaktadır.

Aromaterapi disiplini, sağlıklı, zinde ve iyi olma halini bütünsel bakış açısıyla ele alır. Zihin ve bedende uyumluluk ve tutarlılıkla mutlu bir hayat sürülebileceğine inandığından ölmez otu ne işe yarar sorusuna daha geniş bir çerçeveden, bedenle birlikte ruha olan şifasını da kapsayacak şekilde bir cevap aramak gerekir. Şimdi gelin ölmez otu çiçeği faydalarına aromaterapi ve bütünsel sağlık gözlüğüyle bakalım.

Ölmez Çiçek Yağı Ne İşe Yarar?    

Ölmez Çiçek Yağı Ne İşe Yarar?
Aromaterapi için pratik bir tanım yapmak gerekirse kısaca kokularla tedavi diyebiliriz. Her koşulda "tedavi" tabiplerin uzmanlık alanı olmakla birlikte, kokuların insan üzerindeki olumlu etkileri de artık modern klinik araştırmaların konusu haline gelmiştir. Beynimizin ucunda yer alan koku reseptörleri, koku moleküllerini bir takım kimyasal reaksiyonla duyu -ya da duygu- merkezine iletirler. Bu reaksiyonlar bedenle birlikte zihnimizi de dönüştürür. Aromaterapi de kokuların zihni dönüştürücü bu gücünden faydalanmaktadır.

Ölmez çiçek uçucu yağı, dönüştürücü gücü yüksek yağlardan bir tanesidir. Sıcak otsu, bal ve meyvemsi kokusuyla zihni gevşeterek sakinleştirir ve dengeler. Depresyon, stres ve yorgunluk anlarında rahatlatıcı ve %100 doğal bir destek olarak yanınızdadır. Zihni canlandırarak berraklık ve uyanıklık sağlamada bize destek olur. Ayrıca öforik etkisi olduğu da bilinmektedir.

Bütünsel bir bakış açısıyla iyilik haline yaklaşmak gerektiğinden bahsetmiştik. Ölmez çiçek uçucu yağının zihin üzerindeki olumlu etkilerinden bahsettiğimize göre sıra bedenimizle ilgili sağladığı faydalarda.

Ölmez Çiçek Yağının Cilde Faydaları

Ölmez Çiçek Yağının Cilde Faydaları
Ölmez çiçek uçucu yağı faydaları zihnimize olduğu kadar bedenimize de yardımcı olur. Toksik, tahriş edici veya hassaslaştırıcı olmayan bu yağ, uzman eşliğinde saf olarak da cilde uygulanabilir. (Sağlığınız için cildinizin uçucu yağlara karşı hassasiyetinden emin olmadan saf olarak kullanmamalısınız.) Apse, akne, alerjik durumlar, yanık ve kesikler gibi olumsuzlukları gidermede yardımcıdır. Enflamasyon, ödem ve morarmayı azaltmada hedeflerin tümüne ulaşıldığı klinik çalışmalar, ölmez otu yağının cilde faydalarını ortaya koyar.

5 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinler için uygun olan bu yağ, hamileler ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. 5 yaş ve üzeri çocuk ve yetişkinlerde hafif yanık, kesik, güneş hasarı gibi cilt problemlerinde oldukça yardımcıdır. Ciltte iltihap önleyici ve lenf akışını teşvik edici özellikleri sayesinde ciltteki ödemi atmada bedene destek olmaktadır.

Ölmez çiçek yağının ciltteki önemli fonksiyonlarından birisi hücre yenileyici özelliği ile anti aging etkisi gösteren uçucu yağlardan olmasıdır. Kozmetik bakım ürünlerinde tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de budur. Hızlı emilen, cilt metabolizmasına dahil olarak cildi besleyen ve bakım sağlayan Üzüm Çekirdeği ya da Kuşburnu Çekirdeği Yağı ile karıştıracağınız Ölmez Çiçek yağı, %100 doğal ve etkili bir cilt bakımı sunar. Uçucu yağlar nasıl seyreltilmeli diye soracak olursanız Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ölmez otu çiçeği cilde faydaları ile de bütünsel sağlığımıza katkı sağlar. Ölmez otu cilde faydaları nedeniyle tarih boyunca doğanın insanoğluna sunduğu şifa kaynaklarından birisidir. Bu kaynaktan şifalanmak için doğru türden, etik ve iyi şartlarda hasat edilmiş, uluslararası standartlarda üretimi gerçekleştirilmiş uçucu yağları tercih etmelisiniz. Şimdi isterseniz doğru uçucu yağ nasıl seçilir ve ölmez çiçek yağı nasıl yapılır sorularına beraber yanıt arayalım.

Ölmez Çiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Ölmez Çiçek Yağı Nasıl Yapılır?

Ölmez çiçek yağı, bitkinin çiçekli üst kısımlarından elde edilir. Yaklaşık olarak 350 kg bitkiden 1 kg ölmez çiçek yağı elde edilmektedir. Hasat edilen bitkiler, damıtma ünitelerinde damıtılır. Buhar yoluyla bitkiden uzaklaştırılan uçucu yağ, yoğuşturulur ve böylece en saf haline ulaşır.

Uçucu yağlar organik kimyanın konusu olan ve ilerleyen zamanlarda daha detaylı şekilde ele alacağımız bir takım kimyasal moleküllerden oluşurlar. Farklı kimyasal strüktürdeki bu moleküllerden bazıları terpenler, alkoller, aldehit ve ketonlar gibi, uçucu yağların karakteristiğini belirleyen uçucu yağ içerisindeki fonksiyonel gruplardır. Uçucu yağların eldesinde kullanılan bitki, tür, coğrafya ve yöntem gibi başlıklar, bu fonksiyonel grupların da kendi içinde çeşitlenmesine neden olur. Bu noktada bilinçli bir tüketici, talep ettiği yağın bileşen kompozisyonu hakkında fikir sahibi olmalıdır. Böylece doğru uçucu yağı satın aldığından emin olabilecektir.

Alfheim, Neryl acetate, Caryophylleneoxide, a-Pinene gibi bileşenlerle %100 saf ve doğal Ölmez Çiçek Uçucu yağında olduğu gibi tüm uçucu ve taşıyıcı yağlarda ISO ve GMP standartlarında üretimlerini gerçekleştirir. Siz de doğanın bu büyüleyici ve şifalı özleriyle tanışmak için alfheimaromaterapi.com adresimizden ürünlerimizi inceleyebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip ederek, özgün, doğal ve kaliteli yaşam için büyük bir adım atabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.