Alfheim Aromaterapi Blog

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Bin yıllardır bitkilerin özleriyle şifa bulan insanoğlu, farklı coğrafyalarda ve farklı zamanlarda aynı bitkiyi farklı isimlerle anmıştır. Hatta değişen zaman ve yöntemlerle farklı sorunlara aynı bitkilerle çare bulmayı öğrenmişlerdir. Bir istisna dışında...Ölmez Otu Bitkisi ya da Saman Otu olarak da bilinen Helichrysum İtalicum. Yunanca "Helios" güneş, "Chrysos" ise altın anlamına gelir. Güneşin sonsuzluğu ve altının değerini simgeleyen bu birleşim, aromaterapinin "süper arnikası" Ölmez Otu Yağı için yerinde bir yakıştırma olduğu açıktır. Ölmez Otu Çiçeği, Almanlar için "Immortelle-Ölümsüz" İngilizler için "Everlasting Flower-Ölümsüz Çiçek" İspanyollar için ise "Siempreviva-Sürekli Diri"dir. Bedensel ve Ruhsal alanda canlandırıcı şifasında yüzyıllar boyunca faydalandığımız Ölmez Çiçek Yağı bu yazımızın konusu olacak. Ya da başka bir deyişle biz bu ölümsüz bitkinin serüvenine tanıklık etmek için onun konuğu olacağız.

Ölmez Otu Nedir? 

Ölmez çiçek faydaları nedeniyle antik Yunan ve Roma döneminden günümüze kadar sıklıkla kullanılan doğal bir bitki olmuştur. Kurumuş çiçeklerinin güneşe benzetilmesi nedeniyle “Altın Güneş” olarak da anılan ölmez otu çiçeği sıklıkla Akdeniz bölgesinde yetişir. Bitkinin çiçekleri kurusa bile solmaz. Bu nedenle de ölmez otu olarak adlandırılır. Sıklıkla merak edilen ölmez otu yağı nasıl yapılır sorusuna da ölmez otu çiçeğinin buharda damıtılması yöntemi ile elde edilen ölmez çiçeği yağı %100 doğal bir yağdır şeklinde cevap verebiliriz.

Akdeniz bölgesi ve Asya'ya özgü, kuru, taşlık ve sahile yakın bölgelerde doğal gelişim gösterebilen Ölmez Otu, 50 cm yüksekliğe ulaşabilen yarı çalılıklar oluşturur. Bu bitkinin bu zamana kadar 500 farklı türü tespit edilmiştir. Fakat konumuz olan Ölmez Çiçeği Yağı faydaları için sadece iki ana türün ticari yetiştirilmesi yapılır. (Helichrysum italicum ve Helichrysum stoechas) Zengin, tatlı, meyvemsi ve çay benzeri sıcak otsu kokusuyla Ölmez Çiçek Yağı, içeriğindeki neryl acetate ile parfüm ve kozmetik sanayiinde  fiksatif ve hoş kokulu bileşen olarak aranan uçucu yağlardan bir tanesidir.


Ölmez Çiçek Yağı Faydaları

Ölmez Çiçek Yağı Cilde Faydaları

Ölmez çiçek uçucu yağı faydaları zihnimize olduğu kadar bedenimize de yardımcı olur. Toksik, tahriş edici veya hassaslaştırıcı olmayan bu yağ, uzman eşliğinde saf olarak da cilde uygulanabilir. (Sağlığınız için cildinizin uçucu yağlara karşı hassasiyetinden emin olmadan saf olarak kullanmamalısınız.) Apse, akne, alerjik durumlar, yanık ve kesikler gibi olumsuzlukları gidermede yardımcıdır. Enflamasyon, ödem ve morarmayı azaltmada hedeflerin tümüne ulaşıldığı klinik çalışmalar, ölmez otu yağının cilde faydalarını ortaya koyar.

5 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinler için uygun olan bu yağ, hamileler ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. 5 yaş ve üzeri çocuk ve yetişkinlerde hafif yanık, kesik, güneş hasarı gibi cilt problemlerinde oldukça yardımcıdır. Ciltte iltihap önleyici ve lenf akışını teşvik edici özellikleri sayesinde ciltteki ödemi atmada bedene destek olmaktadır.

Ölmez çiçek yağının ciltteki önemli fonksiyonlarından birisi hücre yenileyici özelliği ile anti aging etkisi gösteren uçucu yağlardan olmasıdır. Kozmetik bakım ürünlerinde tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de budur. Hızlı emilen, cilt metabolizmasına dahil olarak cildi besleyen ve bakım sağlayan Üzüm Çekirdeği ya da Kuşburnu Çekirdeği Yağı ile karıştıracağınız Ölmez Çiçek yağı, %100 doğal ve etkili bir cilt bakımı sunar. Uçucu yağlar nasıl seyreltilmeli diye soracak olursanız Alfheim Uçucu Yağları Seyreltme Tablosuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ölmez otu çiçeği cilde faydaları ile de bütünsel sağlığımıza katkı sağlar. Ölmez otu cilde faydaları nedeniyle tarih boyunca doğanın insanoğluna sunduğu şifa kaynaklarından birisidir. Bu kaynaktan şifalanmak için doğru türden, etik ve iyi şartlarda hasat edilmiş, uluslararası standartlarda üretimi gerçekleştirilmiş uçucu yağları tercih etmelisiniz. Şimdi isterseniz doğru uçucu yağ nasıl seçilir ve ölmez çiçek yağı nasıl yapılır sorularına beraber yanıt arayalım.

Ölmez Çiçek Yağı Faydaları Nelerdir?

Ölmez çiçeği yağı faydaları açısından en çok tercih edilen doğal yağlardandır. Yoğun nemlendirici ve hücre yenileyici içeriği ile cilt dostu bir yağdır. Ölmez otu yağı cilde faydaları özellikle akne, cerrahi kesik izi, yanık ve çatlak izleri üzerindeki onarıcı etkisi açısından ön plana çıkar. Antioksidan ve hücre yenileyici özelliği ile cildinizi ilk günkü bebeksi görünüme kavuşturarak kırışıklıkları yok eder. Ölmez otu çiçeği cilde faydaları açısından içeriğindeki yoğun nemlendirici etkisi önemlidir. Ciltteki kuruluk hissini yok ederek, parlak ve ipeksi bir görünüm kazandırır, kaşıntıyı yok eder. 

Ölmez otu çiçeği yağı faydaları arasında ölmez otu çiçeğinin kendine has kokusu ile aromatik tedavilerde tercih edilmesi de yer alır. 1 damla yağ sizi zihinsel gevşeme ve rahatlığa kavuşturacaktır. Ayrıca ölmez otu yağı faydaları arasında bronşit, öksürük, sinüzit giderici, balgam söktürücü etkisi de yer alır. Zengin içeriği ve geniş kullanım alanına sahip olması nedeniyle ölmez çiçek yağı ne işe yarar sorusu sıklıkla merak edilen sorudur. 

Ölmez Çiçeği'nin Kozmetikteki Yeri

Ölmez Çiçek Yağı Ne İşe Yarar?

Aromaterapi için pratik bir tanım yapmak gerekirse kısaca kokularla tedavi diyebiliriz. Her koşulda "tedavi" tabiplerin uzmanlık alanı olmakla birlikte, kokuların insan üzerindeki olumlu etkileri de artık modern klinik araştırmaların konusu haline gelmiştir. Beynimizin ucunda yer alan koku reseptörleri, koku moleküllerini bir takım kimyasal reaksiyonla duyuya da duygu merkezine iletirler. Bu reaksiyonlar bedenle birlikte zihnimizi de dönüştürür. Aromaterapi de kokuların zihni dönüştürücü bu gücünden faydalanmaktadır.

Ölmez çiçek uçucu yağı, dönüştürücü gücü yüksek yağlardan bir tanesidir. Sıcak otsu, bal ve meyvemsi kokusuyla zihni gevşeterek sakinleştirir ve dengeler. Depresyon, stres ve yorgunluk anlarında rahatlatıcı ve %100 doğal bir destek olarak yanınızdadır. Zihni canlandırarak berraklık ve uyanıklık sağlamada bize destek olur. Ayrıca öforik etkisi olduğu da bilinmektedir.

 • Ölmez çiçek yağı cilde faydaları ile ön plana çıkar. Nem bombardımanı içeriği ile cilt kuruluğunu yok etmekte, egzama ve kaşıntıyı gidermekte, cilde parlak ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.
 • Güneş ışınlarının yıpratıcı etkilerini yok etme özelliği ile güneş sonrası bakım yağı olarak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 •  Ölmez otu yağı, ciltteki onarıcı etkisi nedeniyle ameliyat sonrası yara, sivilce ve akne izlerini gidermek, çatlakları yok etmek amacıyla da tercih edilen doğal yağlardandır. 
 • Ölmez otu çiçeği yağı faydaları arasında ödem gidermeye, eklem ağrılarını azaltmaya, damarlarda pıhtı oluşumunu önlemeye, sivilce ve akne lekelerini engellemeye yardımcı olması da yer alır. 
 • Aromaterapi yağları arasında vazgeçilmezlerden olan ölmez çiçek yağı bir damlası ile sizi günün tüm yorgunluğundan kurtararak, zihninizi huzurla gevşetecektir. Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Balgam giderici, bronşit, öksürük ve sinüzit tedavisinde destekleyici etkisi de ölmez çiçek yağı faydaları arasında bulunur. 
 • Ayrıca ödem gidermeye, eklem ağrılarını azaltmaya, damarlarda pıhtı oluşumunu önlemeye, sivilce ve akne lekelerini engellemeye yardımcı olur.
 • Ölmez Çiçek Yağı Nasıl Kullanılır?

  Ölmez çiçek yağının içeriği ve faydaları ile tanıştığımıza göre ölmez çiçek yağı nasıl kullanılır konusundaki meraklarımızı giderebiliriz. Bu mucize doğal yağı tek başına kullanabileceğiniz gibi isterseniz diğer yağlar ile de karıştırabilirsiniz. Jojoba ve hindistancevizi yağları ile karıştırılarak kullanıldığında cilt dokusunu iyileştirerek yumuşatıcı etki sağlayacaktır. Lavanta yağı ile birlikte kullanımı ise ciltte oluşan kaşıntıları giderecektir. Ölmez çiçek yağı, papatya, lavanta, gül, adaçayı, ıtır, karanfil ve diğer narenciye yağları ile uyumludur. Bir damla difüzöre ekleyerek ya da bir mendil, yastığa damlatarak solunması sakinleştirici etki yaratır. 

  Ölmez Çiçek Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

  Ölmez çiçek yağı nasıl yapılır sorusu yanı sıra cilde uygulaması da sıklıkla merak edilen bir konudur. Yoğun nemlendirici, onarıcı ve yenileyici içeriği ile cilt bakımının gözde yağları arasında yer alır. Kırışıkları giderdiğinden özellikle göz ve yüz çevresinde kullanılabilir. %100 doğal içeriğe sahip olsa da yine de kulanım öncesi uygulama alanında küçük bir bölge üzerinde denemek herhangi bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmamak için faydalı olacaktır. Bir damla ölmez çiçek yağını tek başına ya da lavanta, jojoba, Hindistan cevizi gibi yağlar ile karıştırıp masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. 

  Ölmez Çiçek Yağı Nasıl Yapılır? 

  Ölmez çiçek yağı, bitkinin çiçekli üst kısımlarından elde edilir. Yaklaşık olarak 350 kg bitkiden 1 kg ölmez çiçek yağı elde edilmektedir. Hasat edilen bitkiler, damıtma ünitelerinde damıtılır. Buhar yoluyla bitkiden uzaklaştırılan uçucu yağ, yoğuşturulur ve böylece en saf haline ulaşır.

  Uçucu yağlar organik kimyanın konusu olan ve ilerleyen zamanlarda daha detaylı şekilde ele alacağımız bir takım kimyasal moleküllerden oluşurlar. Farklı kimyasal strüktürdeki bu moleküllerden bazıları terpenler, alkoller, aldehit ve ketonlar gibi, uçucu yağların karakteristiğini belirleyen uçucu yağ içerisindeki fonksiyonel gruplardır. Uçucu yağların eldesinde kullanılan bitki, tür, coğrafya ve yöntem gibi başlıklar, bu fonksiyonel grupların da kendi içinde çeşitlenmesine neden olur. Bu noktada bilinçli bir tüketici, talep ettiği yağın bileşen kompozisyonu hakkında fikir sahibi olmalıdır. Böylece doğru uçucu yağı satın aldığından emin olabilecektir.

  Alfheim, Neryl acetate, Caryophylleneoxide, a-Pinene gibi bileşenlerle %100 saf ve doğal Ölmez Çiçek Uçucu yağında olduğu gibi tüm uçucu ve taşıyıcı yağlarda ISO ve GMP standartlarında üretimlerini gerçekleştirir. Siz de doğanın bu büyüleyici ve şifalı özleriyle tanışmak için alfheimaromaterapi.com adresimizden ürünlerimizi inceleyebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip ederek, özgün, doğal ve kaliteli yaşam için büyük bir adım atabilirsiniz.

  Ölmez Çiçek Yağı Nasıl Yapılır?

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.