Alfheim Aromaterapi Blog

Tarçın Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Tarçın Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Tarçın gibi aromatik bitkileri binlerce yıldır tütsü, parfüm, kozmetik, medikal amaçlarla ve mutfaklarımızda kullanmaktayız. En eski uygarlıklarda yapılan dinsel ritüellerin yapı taşı olan tarçın insanlık tarihi ile iç içe geçmiş bir vaziyettedir. Eski uygarlıklarda bitkilerden yapılmış doğal parfümleri kullanmak kişinin ruhsal arayışta olduğunun ve bir tarikatın üyesi olduğunun göstergesiydi. Günümüzde Tibet Tapınaklarından Katolik Kilisesine kadar hala dini merkezlerin güzel ve doğal kokması için kullanılmaktadır. 

Tarçın yağının kullanımının ilk olarak Mısır'da gerçekleştiği biliniyor. MÖ 2800'lü yıllara dayanan bir Çin yazıtında tarçın yağı faydaları ve kullanımı hakkında bilgi vermektedir. MÖ 200'lü yıllardaysa Mısırlılar mumyalama işlemi için Çin tarçını kullanmaya başlamış. Batıya geldiğimizde, Eski Ahit'te tarçın yağının vaftiz işleminde kullanılan kutsal yağın içine konulduğundan söz edilmiş. Avrupa'ya tarçın uzun yolculuklar sonrasında Araplar tarafından getirildiği için tarçını ve tarçın yağını yalnızca statü sahibi insanlar kullanabilmiş. Gördüğünüz gibi tarçının tarihi en az insanlık tarihi kadar eski. Bu da doğal yollardan elde edilmiş tarçın yağını çok daha kıymetli yapıyor.  

Tarçın Yağı Faydaları  

Tarçın yağının faydaları saymakla bitmez. Tarçının ağaç kabuğundan ve yaprağından yapılmış iki çeşit yağı bulunur. Tedavide kullanılmasının yanı sıra güçlü bir koku verici olmasıyla evlerde, iş yerlerinde, ibadethanelerde ve güzel kokmasını istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Ağaç kabuğundan yapılmış tarçın yağı diş macunlarında, burun spreylerinde, öksürük şuruplarında ve diş rahatsızlıklarında ağrı kesici olarak kullanılır. Yapraktan yapılmış tarçın yağlarıysa kozmetik ürünlerinde, parfümlerde, sabunlarda da dahil çoğu banyo malzemelerinde kullanılır. İki tür de yemeklere aroma vermede başarılır, özellikle alkollü içeceklerde ve yumuşak içim hazırlanan içeceklerde aroma dengeleyicisi olarak kullanılır.   

Yemek dışında sağlık konusunda doğal yollarla sağlığına dikkat etmek isteyenler için ideal bir üründür. Tarçın, glikozu düşürme özelliği ile kandaki şeker oranını düzenler. LDL'i (kötü kolesterol) ve total koleksiyonu düşürmede yardımcı olur. Trigliseridleri (kandaki yağ türü) azaltma özeliği olduğu için kalp hastalıklarını önlemede veya yavaşlatmada önemli bir rol oynar.  

Vücuttaki inflamasyonların söndürülmesine sağlamak için anti bakteriyel yağlardan biri olan tarçın yağı kullanılabilir. Patojen bakterilerin büyümesini ve gelişmesini engellediği için vücudu mikroplardan korur ve kanı temizler.    

Tarçın yağını koku olarak kullanmanın yararları vardır. Bunlardan en bilinenleri beynin düzenli işlemesini sağlaması, konsantrasyonu arttırırken hafızayı da güçlendirmesidir. 

Sinirleri yatıştırdığı için uykusuzluk sorununa ve depresyonu yatıştırmaya iyi gelir. Ağır stres yaşayan insanlar için rahatlatıcı etkisi vardır.   

Yemeklere veya içilen suya birkaç damla damlatılması bağırsakların sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlar ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur. Suya katıldığında vücudun yağ yakımına yardımcı olur. Diyet yapanlar egzersiz ve diyet programlarının yanında ek olarak tarçın yağını tüketebilirler. Anti inflamatuar özelliği ile vücudunuzda kemik, eklem ve dolaşım sorunlarından kaynaklanan ağrılarınız varsa bu ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonel hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. Birçok sağlık problemlerinin oluşmasını düzenli olarak seyreltilmiş tarçın yağı gibi doğal uçucu yağlar kullanarak engelleyebilirsiniz. 

Tarçın Yağı Nedir?  

Koyu sarı, koyu turuncu ve kahverengiye yakın renkleri bulunabilen tarçın kuru, sert kokulu ve tatlı bir baharat olarak bilinir. Tarçın yağını tek başına kullanmak tehlikeli olabilir. Kuru ve hassas cilt yapısına sahipseniz topikal uygulamalarla yoğunluğu azaltmalısınız. Cilde saf bir şekilde temas ettiğinde alerjik insanlar reaksiyon gösterebilir. Aklınıza 'Tarçın yağı nasıl yapılır?' veya 'Tarçın yağı nerelerde kullanılır?' gibi sorular gelebilir. Tarçın yağı Sri Lanka'da yetişen tarçın ağacının buhar distilasyonu ile elde edilir. Yılda iki kere yetişen ağaç yapraklarının iç kabukları soyularak, buharının damıtılmasıyla elde edilir. Sıcak-baharatlı yapısı yüzünden portakalfesleğenkaranfillimon ve ylang ylang yağları ile sinerjik bir uyum oluşturur. İçinde sadece tarçın kabuğu yağı (cinnamomum verum) bulunduran Alfheim tarçın uçucu yağı diğer uçucu yağlar ile birleştirildiğinde erkek bakımında, oda arındırmada ve yoga yapılırken odanın havasını yumuşatmada kullanılabilirsiniz.

Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?   

Tarçın Yağı Ne İşe Yarar

Tarçın yağı zayıflama ve cilt bakımı konusunda eczacılar, farmakologlar ve kozmetoloji uzmanları tarafından önerilen bir doğal yağdır. Güçlü bir antiviral ve antifungal olduğu için cildin genç görünmesini sağlar. %100 tarçın kabuğu yağından yapılmış Alfheim tarçın uçucu yağı, destekleyici diğer uçucu yağlar veya zeytinyağı ile cilde masaj yapıldığında kaslarda gevşeme ve selülitleri azaltmada yardımcı olur. İster suya katarak isterseniz de cildinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bir fincan suya dört beş damla konulduktan sonra içilmesi önerilse de en sağlıklı verimi alabilmek için bir doktora veya bitki uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.   

Tarçın yağı günün stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Tatlı, aromalı kokusunu ev kokusu olarak kullandığınızda günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla fermante edilmiş Alfeim tarçın uçucu yağı ile dışarıda olduğunuzda bile bir mendil yardımıyla tarçın kokusunu üstünüzde taşıyarak hem güzel kokabilir hem de hayat kalitenizi artırabilirsiniz.  

Tarçın Yağı Nasıl Kullanılır?

Ruhsal ve bedensel yorgunluğunuzu atmak için seyreltilmiş Alfheim tarçın uçucu yağını aroma lambanıza, difürönüze veya buhurdanlıklarınıza bir miktar ekleyerek kendinizi dinlendirebilirsiniz. İş sonrası yaşanılan öfke, gerginlik ve yorgunluğun bedeninizden aktığınızı hissedebilirsiniz. 

Tarçın yağı cilde faydaları olarak, cilt iltihabına neden olan protein biyobelirteçlerin oluşumunu engellediği görülmüştür. Ciltte oluşan kızarıklık, akne, güneş yanığı gibi cilt problemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Tarçın yağı tek başına ciltte tahrişe yol açabileceği için Alfheim'in diğer uçucu yağlarıyla karıştırıp daha etkili bir cilt bakımı yapabilirsiniz.  

Cilt bakımı haricinde böcek, sinek, eşek arısı sokmalarında yarayı geçirmek ve kaşıntısını önlemek için de kullanılabilir. Yaralı bölgeye birkaç damla zeytinyağı ile seyreltilmiş tarçın yağı kullandığınızda kaşıntının büyük ölçüde geçtiğini ve yara geçtikten sonra yaradan bir iz kalmadığını görebilirsiniz.  

Tarçın yağı ağız yoluyla da tüketilebilir. Bir su bardağı suya birkaç damla tarçın yağı damlatarak içmek ağız kokusunu büyük ölçüde yok eder. Diş ve ağız bakımını tamamlamak için diş macununun üstüne çok az tarçın yağı ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.  

Tarçın Yağı Dudakları Dolgunlaştırıyor Mu?  

Dudak bakımında tarçın yağı cassia öz yağı içermesiyle en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Sakinleştirici bir madde olduğu için topikal olarak kullanıldığında cilde zarar vermez. Dudaklardaki kan dolaşımını artırdığı için dudakların daha dolgun gözükmesini sağlar.  

Tarçın yağının dudak üzerinde dolgunlaştırıcı etkisi olduğu bir gerçektir. Birkaç farklı uçucu yağı birleştirerek tarçın yağını dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Dudaklara nemlilik, canlılık ve dolgunlaştırma etkisiyle bilinen diğer yağlar shea yağıhindistan cevizi yağı ve acı badem yağıdır.  Bu yağlardan herhangi birine birkaç damla tarçın yağı damlatılması dudaklarınızı istediğiniz görüntüye ulaştırır. Ancak bu dolgunluk kalıcı ya da uzun süreli değildir. Tarçın yağı sürüldükten 3 ile 6 saat sonra dudak dolgunluğu git gide azalarak eski haline döner. Tarçın ve nane yağı az önce yazdığımız uyumlu yağlar arasında yoktur. İki yağın da dudaklara olumlu etkisi olacağı için birlikte kullanımda aşırı reaksiyon verirler. Onun yerine vazelin gibi günlük hayatımızda dudağımıza nem vermek için kullandığımız dudak nemlendiricilerin içine birkaç damla Alfheim tarçın uçucu yağı katarak doğal ve belirgin dudaklar elde edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.