Alfheim Aromaterapi Blog

Tarçın Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Mar 01, 2023

Tarçın Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar?

Tarçın gibi aromatik bitkileri binlerce yıldır tütsü, parfüm, kozmetik, medikal amaçlarla ve mutfaklarımızda kullanmaktayız. En eski uygarlıklarda yapılan dinsel ritüellerin yapı taşı olan tarçın insanlık tarihi ile iç içe geçmiş bir vaziyettedir. Eski uygarlıklarda bitkilerden yapılmış doğal parfümleri kullanmak kişinin ruhsal arayışta olduğunun ve bir tarikatın üyesi olduğunun göstergesiydi. Günümüzde Tibet Tapınaklarından Katolik Kilisesine kadar hala dini merkezlerin güzel ve doğal kokması için kullanılmaktadır. 

Tarçın yağının kullanımının ilk olarak Mısır'da gerçekleştiği biliniyor. MÖ 2800'lü yıllara dayanan bir Çin yazıtında tarçın yağı faydaları ve kullanımı hakkında bilgi vermektedir. MÖ 200'lü yıllarda ise Mısırlılar mumyalama işlemi için Çin tarçını kullanmaya başlamış. Batıya geldiğimizde, Eski Ahit'te tarçın yağının vaftiz işleminde kullanılan kutsal yağın içine konulduğundan söz edilmiş. Avrupa'ya tarçın uzun yolculuklar sonrasında Araplar tarafından getirildiği için tarçını ve tarçın yağını yalnızca statü sahibi insanlar kullanabilmiş. Gördüğünüz gibi tarçının tarihi en az insanlık tarihi kadar eski. Bu da doğal yollardan elde edilmiş tarçın yağını çok daha kıymetli yapıyor.  

Tarçın Yağı Nedir?  

Koyu sarı, koyu turuncu ve kahverengiye yakın renkleri bulunabilen tarçın kuru, sert kokulu ve tatlı bir baharat olarak bilinir. Tarçın yağını tek başına kullanmak tehlikeli olabilir. Kuru ve hassas cilt yapısına sahipseniz topikal uygulamalarla yoğunluğu azaltmalısınız. Cilde saf bir şekilde temas ettiğinde alerjik insanlar reaksiyon gösterebilir. Aklınıza 'Tarçın yağı nasıl yapılır?' veya 'Tarçın yağı nerelerde kullanılır?' gibi sorular gelebilir. Tarçın yağı Sri Lanka'da yetişen tarçın ağacının buhar distilasyonu ile elde edilir. Yılda iki kere yetişen ağaç yapraklarının iç kabukları soyularak, buharının damıtılmasıyla elde edilir. 

Tarçın Yağı Faydaları

Tarçın yağının faydaları saymakla bitmez. Tarçının ağaç kabuğundan ve yaprağından yapılmış iki çeşit yağı bulunur. Tedavide kullanılmasının yanı sıra güçlü bir koku verici olmasıyla evlerde, iş yerlerinde, ibadethanelerde ve güzel kokmasını istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Ağaç kabuğundan yapılmış tarçın yağı diş macunlarında, burun spreylerinde, öksürük şuruplarında ve diş rahatsızlıklarında ağrı kesici olarak kullanılır. Yapraktan yapılmış tarçın yağlarıysa kozmetik ürünlerinde, parfümlerde, sabunlarda da dahil çoğu banyo malzemelerinde kullanılır. İki tür de yemeklere aroma vermede başarılır, özellikle alkollü içeceklerde ve yumuşak içim hazırlanan içeceklerde aroma dengeleyicisi olarak kullanılır.   

Yemek dışında sağlık konusunda doğal yollarla sağlığına dikkat etmek isteyenler için ideal bir üründür. Tarçın, glikozu düşürme özelliği ile kandaki şeker oranını düzenler. LDL (kötü kolesterol) ve total koleksiyonu düşürmede yardımcı olur. Trigliseridleri (kandaki yağ türü) azaltma özelliği olduğu için kalp hastalıklarını önlemede veya yavaşlatmada önemli bir rol oynar.  

Vücuttaki inflamasyonların söndürülmesine sağlamak için antibakteriyel yağlardan biri olan tarçın yağı kullanılabilir. Patojen bakterilerin büyümesini ve gelişmesini engellediği için vücudu mikroplardan korur ve kanı temizler.    

Tarçın yağını koku olarak kullanmanın yararları vardır. Bunlardan en bilinenleri beynin düzenli işlemesini sağlaması, konsantrasyonu arttırırken hafızayı da güçlendirmesidir. 

Sinirleri yatıştırdığı için uykusuzluk sorununa ve depresyonu yatıştırmaya iyi gelir. Ağır stres yaşayan insanlar için rahatlatıcı etkisi vardır.   

Yemeklere veya içilen suya birkaç damla damlatılması bağırsakların sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlar ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur. Suya katıldığında vücudun yağ yakımına yardımcı olur. Diyet yapanlar egzersiz ve diyet programlarının yanında ek olarak tarçın yağını tüketebilirler. Anti inflamatuar özelliği ile vücudunuzda kemik, eklem ve dolaşım sorunlarından kaynaklanan ağrılarınız varsa bu ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonel hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla kullanılabilir. Birçok sağlık problemlerinin oluşmasını düzenli olarak seyreltilmiş tarçın yağı gibi doğal uçucu yağlar kullanarak engelleyebilirsiniz.

  • Antibakteriyel özelliği ile vücudu mikroplardan temizler ve vücudu korur.
  • Kan şekerini dengeleme etkisi vardır.
  • Kan dolaşımı hızlandıran tarçın yağı, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Tarçın yağını koklamak konsantrasyonu arttırır ve hafızayı güçlendirir.
  • Anti-inflamatuar özelliği olan tarçın yağı ağrıları geçirmede etkilidir.
  • Sinirleri yatıştıran tarçın yağı, uykusuzluk ve kaygı gibi sorunlara iyi gelir.
  • Bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
  • Böcek ve sinek ısırıklarında kaşıntıyı geçirmek için tarçın yağı kullanılabilir.
  • Tarçın yağını dudaklara sürmek dudakların dolgun görünmesini sağlar.
  • Tarçın yağının cinsel gücü artırma etkisi olduğu da düşünülmektedir.

Tarçın Yağı Ne İşe Yarar?   

Tarçın yağı zayıflama ve cilt bakımı konusunda eczacılar, farmakologlar ve kozmetoloji uzmanları tarafından önerilen bir doğal yağdır. Güçlü bir antiviral ve antifungal olduğu için cildin genç görünmesini sağlar. %100 tarçın kabuğu yağından yapılmış Alfheim tarçın uçucu yağı, destekleyici diğer uçucu yağlar veya zeytinyağı ile cilde masaj yapıldığında kaslarda gevşeme ve selülitleri azaltmada yardımcı olur. İster suya katarak isterseniz de cildinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bir fincan suya dört beş damla konulduktan sonra içilmesi önerilse de en sağlıklı verimi alabilmek için bir doktora veya bitki uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.   

Tarçın yağı günün stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Tatlı, aromalı kokusunu ev kokusu olarak kullandığınızda günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Tamamen doğal yollarla fermante edilmiş Alfeim tarçın uçucu yağı ile dışarıda olduğunuzda bile bir mendil yardımıyla tarçın kokusunu üstünüzde taşıyarak hem güzel kokabilir hem de hayat kalitenizi artırabilirsiniz.  

Tarçın Yağı Nasıl Yapılır?

Distilasyon yöntemi ile elde edilen tarçın yağı, Cinnamomum verum ağacı ve Cinnamomum cassia ağacı gibi ağaçların kabuğundan ve yapraklarından sağlanır. Tarçın yağı faydaları oldukça fazla olan şifalı bir bitkisel yağdır. Tarçın yağının antibakteriyel, mantar önleyici, antidiyabetik ve antioksidan özellikleri dikkat çeker. Çin tarçını ve Seylan tarçını olmak üzere farklı tarçın yağı çeşitleri vardır. Aromaterapide etkili bir yağ olarak kullanılan tarçın yağının ruh halini iyileştirici özellikleri vardır. 

Tarçın yağı gögüs büyütme etkisiyle de öne çıkan bir yağdır. Farklı bir besleyici yağ ile karıştırılarak göğüs bölgesine düzenli sürülürse göğüsleri büyütme etkisi görülebilir. Tarçın yağının faydalarından yararlanmak için tarçın yağını kaliteli, saf ve doğal olarak tercih etmek gerekir. %100 saf ve doğal tarçın yağını Alfheim avantajlarıyla sitemizden sipariş edebilirsiniz. Tarçın yağını farklı faydalar için kullanırken taşıyıcı bir yağla karıştırmanız da tavsiye edilir. 

Tarçın Yağı Nasıl Kullanılır?

Ruhsal ve bedensel yorgunluğunuzu atmak için seyreltilmiş Alfheim tarçın uçucu yağını aroma lambanıza, difürönüze veya buhurdanlıklarınıza bir miktar ekleyerek kendinizi dinlendirebilirsiniz. İş sonrası yaşanılan öfke, gerginlik ve yorgunluğun bedeninizden aktığınızı hissedebilirsiniz. 

Tarçın yağı cilde faydaları olarak, cilt iltihabına neden olan protein biyobelirteçlerin oluşumunu engellediği görülmüştür. Ciltte oluşan kızarıklık, akne, güneş yanığı gibi cilt problemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Tarçın yağı tek başına ciltte tahrişe yol açabileceği için Alfheim'in diğer uçucu yağlarıyla karıştırıp daha etkili bir cilt bakımı yapabilirsiniz.  

Cilt bakımı haricinde böcek, sinek, eşek arısı sokmalarında yarayı geçirmek ve kaşıntısını önlemek için de kullanılabilir. Yaralı bölgeye birkaç damla zeytinyağı ile seyreltilmiş tarçın yağı kullandığınızda kaşıntının büyük ölçüde geçtiğini ve yara geçtikten sonra yaradan bir iz kalmadığını görebilirsiniz.  

Tarçın yağı ağız yoluyla da tüketilebilir. Bir su bardağı suya birkaç damla tarçın yağı damlatarak içmek ağız kokusunu büyük ölçüde yok eder. Diş ve ağız bakımını tamamlamak için diş macununun üstüne çok az tarçın yağı ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.  

Tarçın Yağı Nerelerde Kullanılır?

Tarçın yağı ortamın güzel kokmasını sağlamak için koku giderici ve hoş koku verici olarak evlerde, iş yerlerinde kullanılır. Burun spreylerinde, diş macunlarında, öksürük şuruplarında tarçın yağı etkili bir bileşen olarak tercih edilir. Aromaterapide başka yağlarla birlikte masaj ve rahatlatıcı yağ olarak kullanıldığı görülür. Tarçın yağı tırnak mantarı tedavisinde doğal çözüm olarak etkilidir. İlaca karşı dirençli bir bakteri olan Pseudomonas Aeruginosa'ya karşı antimikrobiyal bir etkiye sahiptir.

Ağız sağlığını destekleyen tarçın yağının oldukça etkili bir dezenfekte özelliği vardır. Bu nedenle temizlik malzemeleri ve hastane dezenfektanlarında kullanılabilir. Saçın hızlı uzaması ve saçların kalınlaşmasını sağlayan tarçın yağı etkili bir saç maskesi olarak tercih edilebilir. Tarçın yağı başka bir taşıyıcı yağ ile birlikte masaj yağı olarak kullanılabilir. Tarçın yağı ile zayıflama konusu da gündeme gelen bir konudur. Tarçın yağını suya damlatarak düzenli olarak tüketmek zayıflamaya yardımcı olabilir. Alfheim olarak sizlere hayvanlar üzerinde test edilmemiş, vegan, koruyucu ve katkı maddesi içermeyen tarçın yağı ve daha fazlasını sunuyoruz. Marka güvencesiyle bu doğal yağları satın alabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için kullanabilirsiniz.

Tarçın Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tarçın yağı dudağa nasıl sürülür?

Tarçın yağını dudakları dolgunlaştırmak için kullanmak mümkündür. Tarçın yağını dudakları dolgunlaştırmak için kullanırken tarçın yağını 5 dakika ısıtmak gerekir. Tarçın yağını ısıttıktan sonra biraz soğumasını bekleyerek dudaklarınıza sürebilirsiniz. Dudaklarınız tarçın yağını emdikten sonra dudaklarınıza zeytinyağı sürerek bakımı tamamlayabilirsiniz.

Tarçın göbek yağlarını eritir mi?

Tarçında bulunan enzimler göbek bölgesindeki yağları eritmede etkilidir. Tarçın kan damarlarını uyararak yağların erimesini sağlar. Karın ve göbek bölgesinde fazla yağlardan kurtulmak için tarçın yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca tarçınlı su tüketerek de göbek bölgesinin zayıflamasına yardımcı olabilirsiniz.

Tarçın yağı içilir mi?

Tarçın yağı suya damlatılarak ya da bitki çaylarına eklenerek tüketilebilir. Tarçın yağını selülitli bölgelere lokal olarak uygulamak da mümkündür.

Tarçın yağı yüze sürülür mü?

Tarçın yağı yüze tek başına sürülmez. Tarçın yağını yüze uygulamak için bal maskesi gibi maskelerin içersine eklenmesi gerekir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.