Alfheim Aromaterapi Blog

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Mar 01, 2023

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Temizlenir?
Ciltteki gözenekler, cildimizin katmanları arasında madde alışverişini gerçekleştirdiği ve ürettiği yağ+ter emülsiyonları ile cildin üst tabakasını koruyan sebumu cilt yüzeyine ulaştırdığı kapılardır. Sağlıklı ciltlerdeki temiz  gözenekler işlevini yerine getirerek cildin sağlıklı kalmasını sağlar. Yüzdeki gözenekler tıkalı olduğunda ise cildin normal fonksiyonlarının yerine getirilmesi engellenir. Ayrıca cildiniz sağlıksız ve kirli görünür. Herkes sağlıklı, genç ve temiz bir cilt görünümü ister. Böyle bir cilt kendimize gösterdiğimiz özenin en önemli göstergesidir. Şimdi gelin yüzdeki gözenekler nasıl temizlenir ve gözenekleri açmak için neler yapabiliriz hızlıca göz atalım.

Gözenek Nedir?

Gözenek Nedir?
Cilt gözeneklerinin, cildin katmanları arasında madde alışverişini gerçekleştirdiği kapılar olduğundan bahsetmiştik. Cilt bu kapılar sayesinde nefes alır ve  cildin nemli kalarak çevresel etkenlere karşı korunmasını sağlayan sebumu, cildin üst tabakasına taşır. Cilt gözeneklerinin genişlemesi ve tıkanması da cildin dengesini olumsuz etkiler. Bu nedenle atılması gereken ilk adım, gözenekleri sıkılaştıracak ve tıkanmasını engelleyecek, cilt sıkılaştırıcı doğal cilt bakım ürünleri ile bir bakım rutini oluşturmaktır. Evde uygulayabileceğiniz doğal cilt bakım rutini ile ilgili yazımıza Alfheim Blog'dan ulaşabilirsiniz.

Ciltteki Gözenekler Neden Açılır?

Ciltteki Gözenekler Neden Açılır?
Cilt gözeneklerinin oluşumundaki temel neden cildin elastikiyetinin kaybetmeye başlamasıdır. Yaşa bağlı olarak dehidrate olan cilt, kuruyarak elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu durum elastik dokudaki elastin proteinlerinin azalmasından kaynaklanır. Yağ ve destekleyici dokunun kalınlığı azalır. Yaşa bağlı ve çevresel etmenlerden kaynaklı elastikiyetini kaybeden ciltte gözenekler zamanla daha görünür hale gelir. Açıklığı artan gözeneğin ciltteki yağ ve kir ile dolması sonucu da tıkalı gözenekler meydana gelir. Cilt sağlığını ve görünümünü olumsuz etkileyen tıkalı gözenekleri temizlemek için önceliğimiz cilt tipimize uygun bir cilt bakım rutini geliştirmektedir.

Tıkanmış Gözenek Belirtileri Nelerdir?

Ölü, keratinleşmiş hücrelerini zamanla dış katmana iten cilt, kendini yeniler. Ayrıca normal fonksiyonlarını yerine getirirken cildi nemlendirmek için yağ+ter salgılarını cilt yüzeyine gönderir. Doğru bir cilt bakımı uygulanmamış cildin üst tabakalarında biriken bu ölü hücreler ve yağlar zamanla cilt gözeneklerini doldurur. İlk etapta gözeneklerin genişlemesi ile kendini belli eden tıkanıklık, gözeneklerin ölü hücre, yağ, çevresel etmenlere bağlı kirler, makyaj vb etkilerle daha da tıkanması sonucu siyah noktalara dönüşür. Maalesef hepimiz ancak bu son aşamada yüzdeki gözenekleri temizleme çabasına girişiriz. Oysa öncesinde yapılacak küçük temizlik ve bakım rutinleri, gözenek büyümesine karşı etkili ve siyah nokta oluşumunu engelleyen en önemli desteklerdir.

Tıkanmış Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Tıkanmış Gözenekler Nasıl Temizlenir?
Ciltteki gözenekleri temizlemek, yine cilt tipine uygun bakım rutinlerini uygulamak ile mümkün. Gözenek tıkanıklığının en büyük sebebinin cilt yüzeyinde biriken kirler ve gözenek genişlemesi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle mevcut tıkanıklıkların daha da büyümesini engellemek ve gidermek için cilt temizliğini birinci plana almak şart. Bunun için sabah ve gece cildinizi nazikçe arındıracak ve bakım sağlayacak, doğal bitkisel yağ içeren sabunlar kullanmanız gerekir. Alfheim Itır Çiçeği Arındırıcı Yüz Sabununu sabah ve akşam olacak şekilde uygulayarak cildinizi yağ ve kirden arındırabilirsiniz. Uzun süreli kullanımda cildin nem tabakasını ve florasını bozan kimyasal yüzey aktifleri içermeyen Itır Çiçeği sabunu, cildinizi arındırırken besler ve nemlendirir.

Bir sonraki aşama, cildi ölü deri ve kirlerden arındıracak Scrub uygulamasıdır. Bu uygulama, tanecikli yapıdaki bileşenleri ile cildi derinlemesine temizlerken, doğal aktifler cildi besler ve nemlendirir. Alfheim Purifying Face Scrub, öğütülmüş Üzüm Çekirdeği ve Kuşburnu Çekirdeği ile cilt yüzeyini fiziksel olarak arındırır. %100 doğal özleriyle cildinizi serbest radikallere karşı korur ve bakım sağlar.  

Arınmış temiz bir cilt, bakım için idealdir. Cilt altındaki artan sirkülasyon ve hızlanan metabolizma doğal bakım yağlarının daha hızlı emilmesini ve cilt metabolizmasına daha aktif katılmasını sağlar. Bu yüzden scrub sonrası cildi besleyerek sıkılaşmasına ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olacak serumlar idealdir.

Son aşamada, yine cilt sıkılaştırıcı bakım kremi, gözeneklerin küçülmesinde etkilidir. Kolajen üretimini destekleyen ve doğal yağ içeren kremlerle etkili bir cilt bakım rutinini tamamlamış olursunuz. Gözenekler nasıl açılır, gözenek açıcı ürünler nelerdir gibi soruları cevapladık. Şimdi evde pratik gözenek temizleme için adım adım uygulayabileceğiniz detaylara maddeler halinde bakalım.

    1. Sabah ve akşam, doğal yüz temizleme ürünleri ile cilt temizliği: Bu konuda önerimiz Alfheim Itır Çiçeği Arındırıcı Yüz Sabunu’dur.
    2. Cilt tipine uygun olarak haftada 1 veya 2 kez scrub:  Bu uygulama ile cildi fiziksel olarak derinlemesine temizleyebilir, ölü derileri ciltten uzaklaştırarak yeni hücrelere yer açabilirsiniz. Bunun için %100 doğal ve etkili formülü ile Alfheim Purify Face Scrub idealdir.
    3. Scrub sonrası: Arınmış ve yumuşak cilde nemlilik ve bakım sağlayarak cildinizi sıkılaştırmanıza yardımcı olacak Alfheim Firming Face Oil idealdir.
    4. Haftalık bakım rutininiz içerisinde 3-4 defa uygulayabileceğiniz, sıkılaştırıcı ve toparlayıcı etkili Alfheim Firming Face Cream gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.
    5. Scrub uygulaması öncesinde dileyenler buhar ile ciltlerini yumuşatabilirler. Buharın etkisi ile gevşeyen gözenekler daha kolay temizlenebilir. Bunun için sıcak su buharı üzerine eğilerek yüzünüzü birkaç dakika buhara maruz bırakabilirsiniz. Daha güvenli bir uygulama için yüzünüzü ince bir bez ya da havlu ile kapatıp bekleyebilirsiniz. Ardından scrub uygulamasına geçebilirsiniz.

Tıkanmış cilt gözenekleri için en etkili mücadele yönteminin, sorun başlamadan önce önlem almak ve rutin bir cilt bakımı planlaması yapmak olduğundan bahsettik. Ayrıca tıkalı cilt gözeneklerinin açılması için bizlere yardımcı olacak %100 doğal ve etkili ürünlerin kullanım detaylarına birlikte göz attık. Buharla gözenekleri açma konusunda evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri sizlerle paylaştık*. Alfheim Aromaterapi, doğanın insanoğluna sunduğu eşsiz hazineleri ve pratik kullanım yöntemlerini sizlerle paylaşmaya devam edecek. En doğal ve en doğru doğal kişisel bakım çözümleri için Alfheim Blog'u takip etmeyi unutmayın.

*Buharla gözenek açma sırasında yüzünüzün aşırı ısıya maruz kalmamasına dikkat edin.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.