Alfheim Aromaterapi Blog

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Mar 01, 2023

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?
Bu yazımızda cilt tipi nasıl anlaşılır ve cilt tipi analizi nasıl yapılır sorularının cevaplarını arayacağız. Ayrıca cildimize iyi gelen ürünleri daha bilinçli kullanabilmek ve cilt tipimize uygun olarak seçebilmek adına basit ve etkili yöntemler nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Cilt tiplerimiz kalıtımsal, çevresel, iklimsel vb. birçok etkenin birleşimiyle şekil alan ve değişen bir yapıdadır. Bu yapıyı anlamak, cildimizin ihtiyaç duyduğu doğru bakım rutinini oluşturmada en kritik noktalardan birisi şüphesiz. Çevremizdeki insanların öve öve bitiremedikleri ürünlerin cildimizde aynı etkiyi göstermediği durumları çokça yaşamışızdır. Mucize bir ürünle tüm sivilce ve aknelerinden kurtulanlar, sadece bir hafta içinde cilt lekelerine elveda diyenler, yaz kış nemli ve pürüzsüz bir ciltle size kullandıkları ürünleri öven arkadaşlarınız… Aynı ürünü ısrarla kullanmamıza rağmen bizde göstermediği etki için ürüne ya da arkadaşlarımıza kızmadan önce kendimize sormamız gereken ilk soruları atlamamalıyız:
  • -Benim cilt tipim nedir?
  • -Bu ürün benim cilt tipime uygun mu?
Bu soruları sorarak doğru sonuca ulaşmak için çok büyük bir adım atmış olacaksınız. Böylece kuru ve hassas cildimizi aşındırıcı temizleyicilerle daha da yormadan, sebum dengesi bozulmuş yüzümüzü yavaş emilimli yağlarla daha da yağlandırmadan doğru ürünü tercih etme fırsatını kendimize vermiş oluruz.
Şimdi gelin konuya biraz daha yakından bakıp cilt tipi nasıl öğrenilir, cilt tipleri ve özellikleri nelerdir, cilt testi nasıl yapılır ve cildimize uygun ürünler nelerdir sorularının cevaplarını arayalım.


Cilt Tipini Belirleme

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır
Cilt tipini belirleme ve cilt tipi öğrenme, cilt metabolizmanızı anlamak ve ihtiyacı olanı fark etmek demektir. Böylece cildinizin sizden talep ettiği etkili ve hızlı bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Tatmin edici bir cilt bakım rutinini oturtmak için işe cilt tipinizi belirleyerek başlamalısınız. Profesyonel güzellik salonlarından ya da bazı eczanelerden cilt tipinizi öğrenebileceğiniz gibi, evde uygulayacağınız basit birkaç yöntemle cilt tipiniz hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu bilgi size sadece kullanmanız gereken bakım ürünlerinin hangisi olacağını değil, beslenmeden uykuya günlük rutinlerinizi nasıl düzenlemeniz gerektiği hakkında da fikirler verecektir. Peki cilt tipleri kaça ayrılır?

Cilt Tipleri Kaça Ayrılır?

Cilt Tipi Kaça Ayrılır?
Kalıtımsal gen aktarımı, yaşadığımız çevrenin etkileri, iklimsel etkiler vb. birçok faktör cilt tipimizi etkiler. Soğuk ve kurak bir iklimde kuru ve hassas cilt tipine yatkın olmanız beklenir. Günlük hayatınızda uyku ve beslenme düzeni yoksa ve paketli gıdalar tüketiyorsanız akne ve siyah noktaya davetiye çıkarıyorsunuzdur. Tüm bunlar cilt tipi için belirleyicidir. Pek kaç tane cilt tipi vardır?

Hassas Cilt Tipi : Sıcaklık, soğukluk, nem, rüzgar, güneş gibi maruziyetler ile kolay yıpranan, kızaran, gerilen bir cildi tanımlar. Dış etkiler sonucunda kaşıntı ve kuruluk oluşan bir cilt tipiniz var ise hassas bir cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Yağlı Cilt Tipi : Esas görevi cildi korumak olan "sebum” salgısının dengesiz seyrettiği ciltlerdir. Aşırı sebum, cildin nem dengesini bozar. Siyah nokta ve sivilceye yatkın bu cilt tipleri için uzun süreli kalıcı makyajı korumak oldukça zordur. Günün ilerleyen saatlerinde cildinizin yüzünüzdeki fondöteni kustuğuna sıkça tanık oluyorsanız, cilt tipiniz yağlı olabilir.

Kuru Cilt Tipi : Yağlı ciltteki sebum dengesizliği, kuru cilt tipinden sebumun azlığı ile kendini gösterir. Kolayca dökülme ve pullanma oluşabilir. Özellikle soğuk havalar kuru cilt tiplilerimiz için ayrıca zorlayıcıdır. Kolayca kuruyan ve çatlayan cilt, canınızı yakacak derecede kuruyabilir. Kırışıklık oluşumuna en yatkın cilt tipidir.

Karma Cilt Tipi : Sebum dengesizliğinin farklı bir çeşididir. Yüzde, T bölgesindeki aşırı sebum alın, kaş ortası, burun ve çeneye kadar yağlı bir yapıya sebep olurken, U bölgesi olarak adlandırılan çene altından yanaklara ve şakaklara kadar devam eden bölümde sebum salgısı azdır ve kurudur. Yeni yıkanan yüzdeki şakaklar ve yanak bölgelerinde kuruluk ve gerginlik hissediyorsanız karma cilt tipine sahip olabilirsiniz.
Normal Cilt Tipi : Dengeli bir sebum salgısı vardır. Ciltteki gözenek büyüklükleri idealdir ve sağlıklı bir gerginliğe sahiptir.

Hassas Cilt Tipi : Kuru cilt tipi ile benzer özellikler gösterir. Dış etkenlere karşı daha hassastır ve daha radikal sorunlar yaşatabilir.

Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Cilt tipinizi, profesyonel güzellik salonlarındaki ya da sayılı sayıdaki eczanelerde yer alan ölçüm cihazları aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Daha basit ve evde uygulanabilir bir yöntem var ki cilt tipinizle ilgili oldukça fikir veren bir yöntemdir. Bu pratik yöntemi herkes kolayca evinde uygulayabilir ve cilt tipine dair bilgi sahibi olabilir.

Cilt tipinizi evde tespit edebilmek için yüzünüzü yıkayın. Yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kuruladıktan sonra 2 saat sonra temiz bir peçete yardımı ile cildinizin farklı bölgelerine sırayla hafif kompresler yapın. Alın ve kaş arasıyla başlayabilirsiniz. Daha sonra şakaklar ve yanak bölgesine kompres uygulayın.

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Peçete üzerinde tüm bölgelerde yağlanma oluyor ise yağlı bir cilt tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. T bölgesinde yağlanma var, U bölgesinde yok ise karma, hiç yağlanma yok ve hassasiyet oluşumu varsa kuru cilt tipine sahip olduğunuz söylenebilir. 2 saat boyunca yüzünüzün hiçbir şey ile temas etmemesine dikkat edin. Daha kesin bir sonuç ve ileri derece hassas ciltler için uzman bir dermatoloğa başvurabilirsiniz. Hassas ciltler için cilt tipi belirleme cihazlarıyla ölçüm yapılmaktadır.

Yağlı Cilt Nasıl Anlaşılır?

Cilt tipi testi uygulayarak cildimizin yapısı hakkında bilgi sahibi olduk. Cilt analizi testi ile cildimize uygun ve iyi gelecek ürünü seçmek için en önemli adımı atmış olduk. Bu cilt tipi belirleme testi sonun cildimiz yağlı çıkarsa ne olur? Nasıl anlaşılır ve günlük yaşamda belirtiler bize yağlı bir cilt yapısına sahip olduğumuzu söyler?

Evde yapılan cilt tipi testi sonunda peçetede gördüğünüz yağ cildinizin yağlı olabileceği hakkında güçlü bir fikir verir. Buna ek olarak geniş gözenekler, sıklıkla tekrarlayan siyah nokta ve sivilceler, ciltte bölgesel parlama ve ıslak görünüm yağlı bir cilde sahip olduğunu gösterebilir. Yağlı ciltlerde aşırı sebum salgısı, cildin nem dengesini bozmuştur. Nem dengesini ve epidermis pH’ını koruyarak cildi arındıran Alfheim Itır Çiçeği Arındırıcı Yüz Sabunu ürünü yağlı cilt temizliğinde idealdir.

Yağlı cilt, çevre koşullarına ve strese bağlı olarak daha da yağlanabilir. Sebum dengesini sağlamak için yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi içerikli taşıyıcı yağlar ile bakıma başlamak en iyisidir. Yağlı ciltler için Alfheim Kenevir Yağı ile birlikte Çay Ağacı yağını kullanabilirsiniz. Uçucu ve taşıyıcı yağları doğru oranlarda seyreltebilmek için Alfheim Uçucu Yağ Seyreltme Tablosu na göz atın. Gözenekleri sıkılaştırarak sivilce ve akne oluşumunu engellemek için Alfheim Firming Face Cream ve Firming Yüz Bakım Yağını tercih edin. Tüm vücut için ise Firming Masaj Yağını kullanabilirsiniz.

Karma Cilt Nasıl Anlaşılır?

Evde uygulanan cilt tipi testi sonunda bölgesel olarak yağlanma, kuruluk ve pullanma aynı anda oluşuyorsa karma bir cilt tipine işaret eder. Günlük yaşamda T bölgesinde parlama ve yağlanma olurken, şakaklardan yanaklar boyunca çene altına kadar (U bölgesi) kuruluk ve hassasiyet oluştur. Elmacık kemikleri ve yanaklarda kızarıklık, kuruluk, pullanam görülürken T bölgesinde yağlılık devam eder. Karma ciltler için ideal bakım hızlı emilen ve tüm ciltte nem dengesini sağlayan ve cilt metabolizmasına katkı sağlayan doğal aktiflik yüz bakım ürünleri ve taşıyıcı yağlar tercih edilmelidir. Alfheim Hydrating Face Cream karma ciltler için idealdir. Krem öncesi dengeleyici bakım için üzüm çekirdeği ile birlikte sedir yağını tercih edebilirsiniz.

Normal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Normal cilt tipi, özellikleri ile diğer cilt tiplerinde ayrışır. Dengeli sebum salgısı sağlıklı ve canlı bir görünüme yardımcı olur. Normal ciltlerde sivilce, akne, kızarıklık, kaşıntı ve hassasiyet gibi olumsuzluklar diğer cilt tipleri kadar sık yaşanmaz. Fakat bu normal ciltler bakıma ihtiyaç duymaz demek değildir. Normal cilt tipleri, koruyucu ve cilt metabolizmasını destekleyici bakım rutinleri ihmal edildiği takdirde, istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle normal cilt tipine sahip iseniz cilt nemini korumaya yardımcı Alfheim Shea Butter, Hodan ve Buğday gibi yağları günlük bakım rutinlerinize dahil edebilirsiniz. Ayrıca gece nemlendirici ve dinlendirici bakım için Alfheim Nighty Night Face Cream iyi bir tercih olacaktır.

Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır?

Evde yaptığımız cilt tipi testinde, peçete gördüğünü pullanma ve döküntü ise kuru bir cildiniz olabilir. Sıcak ve soğuk havalarda, rüzgar ve güneş gibi dış etkenlerin maruziyetinde olan cildinizde kızarıklık, kaşıntı, kabarma ve döküntü oluşması, kuru cilt tipine sahip olduğunuzu gösterebilir. Hızlı emilimi ve yüksek orandaki E Vitamini içeriğine sahip Kayısı Çekirdeği Yağı kuru ciltler için idealdir. Alfheim Hydrating-Nemlendirici Yüz kremi ise gün boyu doygun ve yumuşak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca stres kaynaklı cilt kuruluklarında Hodan yağını tercih etmelisiniz.

Hassas Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Hassas ciltler, sıklıkla hassas, kırmızımsı ve ince yapılıdırlar. Tahriş ve alerjik reaksiyonlara oldukça yatkın bir cilt grubudur. Alfheim Calming Face Cream, hassas ciltler için üretilmiştir. Dinlendirici ve onarıcı krem uygulaması öncesinde hızlı emilimi sayesinde yağlılık hissi bırakmadan besleyen Hindistan Cevizi yağını da tercih edebilirsiniz. Hindistan Cevizi yağı içerisine damlatacağınız birkaç damla Itır ve Papatya uçucu yağları, cildinizi yatıştırmaya yardımcı olurken, kokusuyla dengelenmeye de yardımcı olur.

Tüm cilt tiplerine ve özelliklerine dair günlük pratiklerde işinizi kolaylaştıracak bilgileri paylaştık. Hassas cilt tipi farklı bir yaklaşımı beklerken, yağlı ciltlerin farklı bir bakıma ihtiyaç duyduğunu gördük. Cilt tipleri nelerdir yakından baktık. Peki cilt tipi değişir mi? Evet cilt tipinizi değiştirebilirsiniz. Farklı bir ifadeyle cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz. Cilt tipinize uygun olarak belirleyeceğiniz bakım ürünleriyle cildinizin nem dengesini kurmak ve korumak mümkün. Aşındırıcı yüz aktifler içeren sert temizleyicilerden ve doğal olmayan aktiflerden oluşturulmuş bakım ürünlerinden bir süre uzak durarak, doğallığın etkinliğini ve huzurunu keşfe çıkabilirsiniz.

Unutmayın hayatımız yaptığımız keşiflerin toplamıdır. Yaşamı, doğayı ve bize verdiklerini keşfettiğimiz ölçüde bir hayat sürüyoruz. Biz doğayı doyasıya keşfetmek ve bize verdikleri için ona teşekkür etmek için varız. Ve "teşekkürler hayat” diyoruz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.